کاربرد: مواد غذایی پودری

نشاسته
در مخلوط خشک فوری مانند پودینگ، دسر، سوپ، آب گوشت، سس و پایه سس، نشاسته باعث هیدراتاسیون، غلیظ شدن، ایجاد بافت یکنواخت و کرم مانند می‌شود. نشاسته خشک شده با اندازه درشت و نشاسته خشک شده با اسپری آگلومره شده قابلیت پخش را بهبود می‌بخشد ولی در صورت مخلوط شدن نشاسته با شکر یا سایر مواد غیر رطوبت‌گیر، این پخش‌پذیری ‌ممکن نیست. در مخلوط سوپ، نشاسته ذرت مومی مشتق شده استفاده می‌شود. اگر قرار است آب داغ به محصول اضافه شود، نشاسته پری‌ژل را در سوپ فوری می‌توان استفاده نمود. نشاسته پری ژل باعث پایداری طعم و مزه و قوام بهتر در محصول نهایی می‌شود.
مالتودکسترین پودری
مالتودکسترین‌ها؛ پودرهایی با خصوصیات جذب رطوبت پائین و حلالیت خوب را می‌توان به راحتی در بسیاری از فرمولاسیون‌های غذایی پودری مانند سوپ فوری، پودر کیک و دسر فوری به عنوان عامل کمکی استفاده نمود تا سرعت انحلال را در سوپ‌ها و سس‌ها بهینه نمود و در زمان حل شدن این محصولات در آب، مالتودکسترین موجب افزایش حالت خامه‌ای، قوام(ویسکوزیته)، بهبود بافت و احساس دهانی مطلوب شده و هم به عنوان یک حامل برای طعم‌ها عمل کند. مالتودکسترین‌ها در هنگام اختلاط در برابر آسیب‌های مکانیکی بسیار پایدار هستند. تشکیل گرد و غبار در حین تولید را کاهش می‌دهد. قابلیت پخش بالای آن باعث می‌شود که وقتی به آب یا شیر اضافه شود، به عنوان دیسپرس کننده عمل کرده، قدرت پخش شوندگی پودر در محیط مایع را افزایش داده و نوشیدنی پودری به سرعت حل شود.
دکستروز مونوهیدرات و انهیدروز پودری
دکستروز قابلیت استفاده در بخش وسیعی از انواع میکس‌هاي آماده مانند پودرهاي کیک، سس‌هاي میکس، پودرهاي دسر و رویه مال‌ها ( غذا و کیک) را دارد. دکستروز می‌تواند به عنوان یک مکمل دیسپرسیون، حجم دهنده، حامل (Carrier) و یا شیرین کننده در این محصولات به کار رود.
گلوکز پودری
استفاده از پودر گلوکز در پودر میوه‌ها و نوشیدنی‌ها و همچنین برخی از ادویه‌جات به عنوان ماده حامل و جهت بهبود حلالیت رایج است.